Topmes

Diskusní fórum

TOPMES s.r.o., Štěrboholská 44, 102 00 Praha 10+420 271 752 341info(@)topmes.cz

Portálové stroje

LK ALTERA S, M

LK ALTERA S je univerzální měřicí stroj špičkových parametrů pro všeobecné použití s vynikajícím poměrem cena / technické parametry. 

LK ALTERA M se vyznačuje větším rozsahem souřadnic a zvýšenou přesností.

Typová řada strojů LK ALTERA SLK ALTERA M (starší označení LK-V=Vertical) je založena na klasické konstrukci z dutých keramických profilů, ale používá vylepšený systém vzduchových ložisek. Ložiska, která jsou zatěžovaná hmotností stroje, jsou zvětšená. Všechna ložiska nyní přiléhají k vodícím plochám podstatně vyšší silou, čímž se zvyšuje mechanická tuhost celé konstrukce. Vzduchová mezera je jen 5µ, takže i spotřeba tlakového vzduchu je významně redukována. K návrhu mechaniky stroje a simulace jeho dynamických parametrů byla použita metoda konečných prvků. 

Celá konstrukce je striktně podřízena jednoznačně definovanému nulovému bodu teplotního počátku, což je důležité zejména u ultrapřesných strojů vybavených systémem teplotní kompenzace.

Stroje jsou vybaveny kontrolerem MCC300, což znamená zvýšení rychlosti a plynulosti pojezdu, a tím i podstatně lepší parametry při digitálním, analogovém i laserovém scanningu křivek i ploch známých i neznámých tvarů. 

Pro zhodnocení parametrů měřicího stroje v režimu analogového scanningu slouží test ISO 10360-4:2001, který kromě přesnosti hodnotí i dynamické parametry stroje. Je zajímavé srovnat výsledky tohoto testu u různých strojů, ne všichni výrobci však výsledky těchto testů u svých strojů zveřejňují. 

Samozřejmostí je garance rozměrové stability a přesnosti stroje po dobu 10 let. Pokud by výsledky kalibrace nebyly v souladu s technickou specifikací nového stroje vlivem změny mechanické struktury stroje, bude stroj bezplatně opraven. 

Standardní modely pro rozsah teplot +/-2ºC nepoužívají systém kompenzace teploty. Pro práci v dílenském prostředí v rozsahu teplot od +15 do +30ºC je vhodné stroje vybavit systémem kompenzace teploty DTEC, který se skládá ze 4 senzorů teploty a speciálního softwaru. Do systému teplotní kompenzace DTEC je zahrnuta i dotyková sonda, která sama o sobě při změně teploty o 5 ºC způsobí odchylku 12µm, při použití prodloužení sondy 100mm dokonce 25µm. 

Konstrukce: granitový stůl, portál a pinola z keramických profilů
Precizní velkoplošná vzduchová ložiska s vysokým přítlakem
Frikční pohony DC motory s nulovou hysterezí
Odměřovací systém Renishaw Tonic 0.05 µm u všech modelů

Volitelně lze instalovat aktivní pneumatický antivibrační systém.

Krytá vedení všech pojezdů, stroj je vhodný do dílenského prostředí.

Všechny typy strojů jsou standardně vybaveny kabelem Multiwire pro použití laser scanneru.

Kontrolér MCC300 podporuje dotykový digitální i analogový scanning se sondami Renishaw a dále optický scanning se všemi typy laser scannerů Nikon. Stroje jsou standardně vybaveny handboxem SOLO. V případě použití laser scanneru, je nutno kontrolér MCC300 rozšířit o kartu řízení laseru, její instalace je však jednoduchá. S kontrolérem Renishaw UCC2 je zajištěna plná podpora Renishaw PH20 a REVO.

Dotyková sonda: Standardně CNC hlavice PH10M, TP200, SCR200, sada doteků a prodloužení. Volitelně sonda pro analogový scanning Renishaw SP25M případně libovolný typ scanneru Nikon Metrology.

Software: LK Camio 8 případně software TouchDMIS CNC CAD (Next Metrology).

Přesnost stroje LK Altera S je E0MPE = 1.8 + L/400, u modelu LK Altera M je E0MPE = 1.5 + L/375.

Detailní technickou specifikaci konkrétního stroje zašleme na vyžádání. Zde uvádíme technickou specifikaci (Data Sheet) jen pro nejběžnější modely strojů s rozsahem 10.7.6 a 15.10.8.

LK Altera S

LK Altera M

Keramický portál a pinola

Pneumatický antivibrační systém

Certifikát 10 let záruka přesnosti

Jednopáčkový handbox SOLO

Nahoru

+420 271 752 341
info(@)topmes.cz

Vytvořila společnost Pro-idea.cz

© 2019 TOPMES s.r.o., Štěrboholská 44, 102 00 Praha 10