Topmes

Diskusní fórum

TOPMES s.r.o., Štěrboholská 44, 102 00 Praha 10+420 271 752 341info(@)topmes.cz

Manuální 3D stroje

Odměřovací systémy

Základem retrofitu měřicích strojů a mikroskopů je instalace nového odměřovacího systému (digitalizace). Používáme otevřený optický odměřovací systém Renishaw RGH s krokem 0.5 mikronu, případně 0.1. mikronu.

Přesnost odměřování je +/-3 um, případné odchylky lze linearizovat po proměřením laserem pomocí software. Digitalizovali jsme celou řadu délkoměrů, u kterých po softwarové linearizaci je maximální chyba odměřování okolo 0.3 um.

Na fotografiích je pro lepší představu detail odměřování s hlavicí RGH. Na hlavici je vidět zeleně svítící kontrolka, což signalizuje správné nastavení geometrie hlavice. Není k tomu potřeba žádné přístrojové vybavení. Pokud se štěrbina mezi hlavicí a páskem (nominálně 0.8 mm) zvýší nad cca 1 mm, kontrolka začne svítit červeně a hlavice vydá signál varování. Ke ztrátě signálu však dojde až po podstatné změně polohy hlavice.

Měřicí pásek je velmi odolný, snese i velmi hrubé zacházení + poškrábání. Znečištění olejem a prachem v rozumné míře nevadí. K výpadku pulsů dojde až po celkovém zničení cca 2 mm povrchu pásku. To je rozdíl proti skleněným pravítkům, kde už 1 kolmý vryp vyřadí systém z provozu.

Co se týče teplotní roztažnosti: Jak je vidět na obrázcích, pásek je na obou koncích zafixován speciálními záslepkami. Koncepce tohoto typu odměřování je taková, že pásek zcela převezme teplotní roztažnost podkladového materiálu. Není třeba se zabývat rozdílnými koeficienty roztažnosti, kdy je odměřovací pravítko upevněno jen na jedné straně, na druhé straně musí zůstat volné.

Nahoru

+420 271 752 341
info(@)topmes.cz

Vytvořila společnost Pro-idea.cz

© 2020 TOPMES s.r.o., Štěrboholská 44, 102 00 Praha 10